Kamishibai

W ramach rozwijania wśród dzieci czytelnictwa, jak również komunikacji językowej,  zdolności twórczych i manualnych przedszkolaki poznają Kamishibai.- teatrzyk ukryty w drewnianej skrzyneczce

Kamishibai w tłumaczeniu z języka japońskiego ( jap. kami- shibai, kami- papier, shibai- teatr, przedstawienie, dramat, sztuka) to teatr ilustracji, teatr obrazkowy, a dosłownie: papierowy teatr. Wywodzi się on z tradycyjnej japońskiej sztuki opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do drewnianej skrzynki, która pełni rolę sceny lub ekranu o nazwie butai.

W trakcie proponowanych zajęć dzieci mają możliwość kontaktu ze sztuką teatralną, w której są widzami, narratorami i autorami. Poznają wybrane opowiadania, bajki, wiersze z literatury polskiej i zagranicznej. Treści prezentowanych utworów nawiązują do klasycznych oraz nowych utworów, dostosowanych do aktualnych potrzeb grupy. Dzieci w kontakcie z literaturą poznają wartości uniwersalne, takie jak: prawda, dobro, piękno, miłość, pomoc innym, odpowiedzialność. Każda prezentowana opowieść jest inspiracją do podejmowania przez najmłodszych wyzwań i odpowiednich wyborów oraz odkrywania emocji i uczuć.

Udział w przedstawieniu Kamishibai  daje przedszkolakom radość i odprężenie, zachwyca i ciekawi, stwarza możliwość do wymyślania kolejnych zabaw.  Myślę, że kontakt z książką w nieco innej formie niż dotychczas, dostarczy dzieciom wiele niezapomnianych przeżyć i zainspiruje do tworzenia własnych historii i opowiadań.

Katarzyna Krząścik

1. ,,Śnieżne kwiaty"

śk1 śk2 śk3 śk4 śk6 śk7 śk9

2. ,,Koza i siedem koźlątek"